Těhotenská jóga

Těhotenská jóga

„Vaše těhotenství je stejně jako každá dobrodružná cesta příležitostí k tomu, abyste vnitřně rostla a tělesně, duševně i duchovně rozkvétala.“

(S.A. Tassone, K. M. Landherr: Těhotenství, Spirituální průvodce, s. 27)


O fyzických pozitivních účincích těhotenské jógy už dnes víme mnoho – snižuje riziko potratů, předčasně narozených dětí, zvyšuje tělesnou hmotnost novorozence, zvyšuje prokrvení placenty, zlepšuje matčinu imunitu, zpevňuje a uvolňuje ty správné svaly potřebné k porodu, předchází běžným těhotenským potížím, snižuje stres atd. Je také dokázáno, že dítě v děloze vnímá nejen naše fyzické rozpoložení, ale i to emoční. Od začátku je mezi matkou a dítětem vytvořené silné pouto a dítě prožívá s matkou všechny její radosti i starosti.


„Když si žena projde těhotenstvím a porodem, je jiná, než byla předtím. Je proměněná a mnohem více rozumí životu. Přivést na svět dítě znamená vykoupat se v prameni života.“

F. Leboyer


Jógu může cvičit každá žena v jakékoli fázi těhotenství, ať již jógu praktikovala nebo ne.


Cviky jsou sestavovány tak, aby si je žena snadno zapamatovala a na lekcí si opravdu odpočinula. Ke každému cviku existuje řada modifikací, takže když přijde na lekci žena, která se právě v daný den necítí dobře, může zvolit jednodušší varianty provedení cviku. V jakékoliv fázi lekce si maminka může odpočinout a zrelaxovat se s miminkem. Během těhotenství se tělo zavírá a soustředí se na miminko. Tím se zavřou ramena a kyčle a maminka se cítí unavená. Jóga pro těhotné tělo znovu otevírá, pročisťuje a protahuje. Zaměřujeme se také na dýchání a vnímání těla a miminka.


Jógu pro těhotné podle systému Andrey Smékalové Hájkové se můžete přijít vyzkoušet do plzeňského studia KOLOTOČ Plzeň, s. r. o.